gemeentehuis-papendrecht2
     

beschouwing begroting 2011

donderdag 04 november 2010 16:40 Wij hebben allen uitgekeken naar de programmabegroting 2011 zoals deze nu ter vaststelling voor ons ligt.

Geachte voorzitter, leden van de raad, aanwezige ambtenaren en belangstellenden,

 

Wij hebben allen uitgekeken naar de programmabegroting 2011 zoals deze nu ter vaststelling voor ons ligt.

 

Bij het vaststellen van het coalitieakkoord zijn de hoofdlijnen uitgezet voor een nieuw perspectief met Papendrecht Centraal. Oftewel, de Papendrechtse inwoner centraal.

En juist deze inwoners zijn benieuwd wat dit nieuwe perspectief nu betekent in financiële zin, maar niet minder belangrijk de invulling van nieuw beleid op meer maatschappelijk vlak.

 

Bij de voorjaarsnota hebben we het, op dat moment kersverse. college de mogelijkheid gegeven om pas op de plaats te maken om dat laatste helder te gaan maken.

 

Ik citeer uit de bestuurlijke inleiding van de voorjaarsnota:

 

Hiermee maken we een pas op de plaats, zodat een goede en bestuurlijk zorgvuldige afweging voor heroverweging kan plaatsvinden in het brede kader van de opdracht tot ombuigingen en bezuinigingen.

De uitkomst van deze afweging wordt vertaald in de begroting 2011-2014

 

Het is dan ook goed dat we als verlengstuk van de voorjaarsnota een beschouwing geven op de meerjarenbegroting. Ik wil onze reactie op de begroting onderverdelen in een financieel gedeelte en onze beschouwing op het nieuwe beleid.

 

Financiën

Allereerst de financiën want hier ligt niet alleen lokaal maar ook nationaal een enorme focus op. Wat gaan we voelen in onze portemonnee, wat betekent de aangekondigde maar nog wazige bezuinigingslag nu echt voor ons persoonlijk en voor onze club of vereniging of instantie.

 

Het zit in de mens, we willen graag zekerheid en willen nu wel eens weten waar we de komende jaren aan toe zijn. We weten dat we offers moeten brengen en we willen onze huishouding niet in gevaar brengen.

We zijn ook bereid om die offers te brengen. Daarom verwachten we van dit college dat Papendrecht weet wat de bezuinigingen concreet betekenen zodat we als gevolg hiervan maatregelen kunnen treffen en we deze periode snel achter ons kunnen laten. Zo kan iedere inwoner, school, bedrijf, en andere organisaties die afhankelijk zijn van lokaal overheidsgeld of van lokaal overheidsbeleid vanuit een nieuw fundament gaan bouwen aan de toekomst.

 

Als we de financiele ontwikkeling bekijken vanuit het huidige beleid dat moeten we helaas constateren dat hier een aanzienlijk tekort ontstaat richting 2015. We hebben het hier over zo’n twee miljoen Euro.

 

Daar komt nu drie miljoen Euro bij als gevolg van maatregelen op rijksniveau, totaal ligt er een uitdaging van 5 miljoen Euro oftewel 1 miljoen Euro per jaar.

 

Het college geeft aan dat de heroverwegingsopgave 2011 beperkt is. Dat klopt, als je dit beziet vanuit de doelstelling om de begroting 2011 sluitend te krijgen.

 

Onze fractie mist hierin echter een voldoende gevoel van urgentie. 2011 is het jaar waarin we de maatregelen moeten nemen. Ik herhaal, de opgave is 1 miljoen per jaar als we starten op 1 januari 2011.

 

We moeten ons niet laten afleiden van de noodzaak tot forse maatregelen wanneer er door het geruchtencircuit wordt gesuggereerd dat dankzij het nieuwe kabinet de korting op de algemene uitkering wel eens mee zou kunnen vallen.

 

Ook zonder de brede heroverweging van het rijk zouden we al 400.000 euro per jaar moeten bezuinigen willen we in 2015 boven het nulpunt uitkomen. Pas op dit beheersbare niveau creëren we mogelijkheden om te investeren in nieuw beleid, en dat is toch wat dit college voorstaat?

 

De ChristenUnie fractie stelt dan ook expliciet dat we de 300.000 besparing veel te laag vinden voor het begrotingsjaar 2011. Die voorgestelde besparing komt voornamelijk tot stand door het afromen van reserveringen en onderhoudsbudgetten, wat op zich wel een quick-win is.

 

We zien overigens dat er veel werk is verzet om een groslijst samen te stellen van mogelijke heroverwegingen, onze complimenten hiervoor. Het is goed dat het college samen met raad en inwoners wil optrekken maar het is natuurlijk wel zo dat het college zelf de uiteindelijke keuzes moet maken, althans voorstellen aan de raad moet presenteren.

 

Wat wij graag van het college en van de raad zouden horen is of zij het ermee eens is dat we moeten streven naar een besparing in 2011 (dus niet ingaand per 2012) die ten minste ons autonome tekort meerjarig afdekt en daarboven een substantieel aandeel in de tegenvallers vanuit het rijk kan opvangen.

 

(Nieuw) beleid

Op papier heb ik nieuw tussen haakjes gezet. Het huidige beleid komt voort vanuit de inspanningen van het vorige college en de vorige raad. Veel is goed, een aantal zaken kan beter.

 

Onze fractie is positief over de aankondigingen in deze begroting.

 

Neem bijvoorbeeld deregulering, of zoals u dit nu noemt administratieve regeldruk. Wij verwachten dat dit college hier nu echt meters maakt. Jaren geleden riep onze fractie al iets over het afschaffen van de visvergunning voor kinderen. Dit kost niet alleen meer dan het oplevert maar we zien onze jeugd liever iets actiefs doen dan zwalkend over het winkelcentrum of hangend in een portiek. Regels zijn goed mits nut en noodzaak helder zijn en regels geen belemmeringen vormen voor “hogere” doelen.

 

Iets minder positief zijn wij over het beeld wat wordt geschetst over het bedrijfsleven in Papendrecht.

 

Naast het onderwerp starters wordt ook een overzicht van de zakelijke grootmachten in Papendrecht gepresenteerd. U legt in het relatiebeheer focus op bedrijven die aansluiten op de gemeentelijke ambities en die bedrijven die van strategisch belang zijn. Het merendeel van de Papendrechtse ondernemers zijn juist de gevestigde MKB bedrijven. Laten we hier vooral oog voor hebben en deze bedrijven ook steunen in hun strijd om het hoofd boven water te houden! Weet u ook wat deze ondernemers bezig houdt en wat hun ambities zijn?

 

Wat we echt missen in deze begroting is een brede aanzet tot minimabeleid. Juist in deze tijd is er een grote verschuiving van de WW naar de bijstandsverlening. Zichtbaar of onzichtbaar leed is ook in Papendrecht aanwezig binnen gezinnen die net of niet meer in staat zijn om in hun eerste levensbehoeften te voorzien.

In twee geknipte en geplakte zinnen uit het coalitieakkoord wordt duidelijk gemaakt wat onze gemeentelijke rol is maar er staat nergens wat we gaan doen.

 

U verwijst hierbij naar te maken afspraken met de SDD. Na de laatstgehouden drechtstedendinsdag zijn wij hier helemaal niet gerust op. Tijdens de presentatie van de 2e Marap werd aangegeven dat we terughoudend gaan communiceren m.b.t. minimabeleid. Bij de uitleg van de portefeuillehouder kreeg ik persoonlijk het gevoel dat minimabeleid enkel als een lastige kostenpost wordt gezien. Laten we hier als Gemeente Papendrecht zelf beleid maken waarin we onze betrokkenheid zichtbaar maken aan de mensen die hier nu of later mee te maken krijgen. Steunen waar dit kan, zoeken naar creatieve mogelijkheden en ons niet verschuilen in de hoop te kunnen besparen over de rug van de sociaal en financieel zwakkeren in ons eigen dorp. De ChristenUnie fractie is bereid om offers te brengen ten gunste van de minima, en ik verwacht dat we hierin binnen onze raad niet alleen staan!

 

Als laatste wil ik een oproep doen om gestalte te geven aan de afspraken in het coalitieakkoord om de kwaliteit van het openbaar groen en de bestrating om niveau te krijgen. In de begroting stelt u meerdere malen dat de kwaliteit redelijk goed te noemen is. Als onze fractie afgaat om geluiden van inwoners dan kunnen wij niet anders constateren dat dit in de gemiddelde woonwijk niet het geval is.

 

Wij doen het college de suggestie om samen met wijkbewoners een rondje door de wijken te maken om zodoende een beeld te krijgen van de werkelijke staat van de openbare ruimte. Zo’n wijkschouw lijkt mij prima input voor het integrale beheerplan en het wijkgericht onderhoud.

 

Samengevat zijn wij tevreden over de inhoud van deze begroting maar dringen er sterk op aan om op een zo kort mogelijke termijn beleidkeuzes te maken die nog in 2011 leiden tot afgewogen besparingen.

 

Ik sluit af met u Gods zegen toe te wensen,

 

De ChristenUnie fractie Papendrecht

 

Anton Rietveld (fractievoorzitter)

Mark Huijzer

Kees de Ruyter (duo raadslid)

Labels

«Terug

Reacties op "beschouwing begroting 2011"

Geen berichten gevonden.

Archief > 2012 > mei

Geen berichten gevonden